خانه > اقتصاد > ۱۰ نکته از کتاب اثر مرکب
۱۰ نکته از کتاب اثر مرکب

۱۰ نکته از کتاب اثر مرکب

یکی از کتابهایی که تازه خوانده ام و توصیه به خواندن آن می کنم ((اثر مرکب)) نوشته دارن هاردی و ترجمه: لطیف احمدپور و میلاد حیدری است که در سال ۱۳۹۳ در انتشارات شریف چاپ و منتشر شده است.

کتاب ۲۴۰ صفحه است و بدون مقدمات و حواشی، کمتر از ۱۵۰ صفحه می باشد، ترجمه آن بسیار روان و خواندنی و متن آن نیز سرشار از مثال و داستانهایی است که فهم کتاب را آسان تر می سازد، گرچه نویسنده کتاب، فردی آمریکایی است و بعضا اصول و ارزشها و راهکارهای ارائه شده، مبتنی و وفق فرهنگ ایرانی – اسلامی ما نیست، اما در عین حال در جای جای این کتاب شما با اصولی برخورد می کنید که هم عقلانی است، هم منطقی، هم تجربی، هم کاربردی و هم منطبق بر احادیث و آیات و روایات اسلامی و فرهنگ کار و تلاش ایرانی.

((اثر مرکب)) گرچه دارای بنیان مشترک با اکثر سخنرانی ها و کتاب های موفقیت است که بر تلاش، امید، تغییر و قدرت درون انسان تاکید دارند، اما اثرگذاری و تحولی که می تواند در خواننده ایجاد کند و زاویه نگاه جدید و همچنین پیشنهادات کاربردی، عملیاتی، جالب توجه و اثرگذاری که مطرح می نماید، موجب می گردد خواننده را از ابتدا تا انتها با خود همراه کند.

تم کلی کتاب ((اثر مرکب)) و مضمون و هدف گذاری آن نیز به نحوی است که مدیر، کارمند، مرد، زن، پیر، جوان و هر مخاطبی در هر قشر و سن و شغل و حرفه ای بتواند به فراخورش نیازش از آن بهره مند شود و برای موفقیت و تداوم موفقیت به آن نیازمند باشد. تا آنجا که نویسنده در دیباچه کتاب ادعایی بزرگ می کند و می گوید: ((مهم نیست چه چیزی یاد می گیرید یا از چه استراتژی و تاکتیکی استفاده می کنید، موفقیت در نتیجه اثر مرکب به دست می آید)).

….

اثر مرکب نوشته دارن هاردی نویسنده و سخنران محبوب و موفق آمریکایی است که هم ناشر و دبیرتحریریه مجله موفقیت در آمریکاست و با صدها فرد و کارآفرین موفق آمریکایی گفتگو کرده و هم با راه اندازی شبکه های تلویزیونی در زمینه موفقیت و اثرگذاری فراوان در این حوزه و راه اندازی شرکتها و مجموعه های مختلف و مشاوره به مجموعه های متعدد توانسته به عنوان یکی از کارآفرینان مطرح و موفق در سطح دنیا به شمار رود. این کتاب با تاییدیه نویسندگان و نخبگان بزرگ خارجی، با نوشتاری از آنتونی رابینز و با مقدمه دوست خوبم مهندس ((محمد مهدی ربانی)) که کتاب را از همو هدیه گرفتم، آغاز می شود و در ۶ فصل در پی آغاز جهشی در زندگی موفقیت و درآمد شماست.

در ادامه ۱۰ درس از این کتاب را به صورت خلاصه اشاره می کنم که برداشت آزاد خواننده از کتاب است و تاکید می کنم این نکات خواننده را از خوانش این اثر مرکب بی نیاز نخواهد کرد:

 

۱ – سکه جادویی یک سنتی

اثر مرکب اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. یعنی شما با قدم هایی کوچک که خیلی به چشم نمی آیند، به نتایج بزرگی دست پیدا کنید. این اصل کلی مبتنی بر فرمول ذیل است:

انتخاب های کوچک و هوشمندانه + پایداری و ثبات قدم + زمان = ایجاد تفاوت های بنیادین

مثال خواندنی اثر مرکب را در سکه جادویی می توانیم مشاهده کنیم. اگر بین ۳ میلیون دلار پول نقد یا ۱ سکه ۱ سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می کنم اکثر مردم همان ۳ میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما در واقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها ۱۶ سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم ۵۲۳۴ دلار! اما جادوی اثر مرکب آنجاست که در روز سی و یکم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم ۱۰٫۷۳۴٫۱۸۰ دلار می شود یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!

این است جادوی اثر مرکب! گرچه مسیر دوم زمان بر تر است و پایداری می خواهد اما نتیجه اش به ثروت و موفقیت بیشتری منتهی می شود.

۲ – اثر موجی

در کنار اثر مرکب باید به اثر موجی هم توجه کنیم. ما باید بدانیم چه اعمال و افعال مثبت و چه منفی ما اگر تداوم پیدا کند و تکرار شود، غیر از تاثیر خود، اثر موجی نیز به دنبال دارد و آثار و نتایج ناخواسته و غیر منتظره ای را در پی خواهد داشت.

مثال ما یک فرد است که به شیرینی پختن علاقه پیدا کرده است و هرشب شیرینی می پزد و می خورد، او کم کم چربی و قند خونش بالا می رود، به علت زیاد خوردن شبانه، شبها دیرتر می خوابد، صبح ها دیرتر از خواب برمیخیزد، کسل و خسته به سر کار می رود با مدیر و همکارانش جر و بحث می کند، بهره وری اش پایین می رود و توبیخ می شود، اینها در محیط خانه و خانواده اش نیز تاثیر می گذارد، رابطه اش با همسر و فرزندانش خدشه دار می شود، اضافه وزن پیدا می کند و اعتماد به نفسش کم می شود، کم کم هم در محیط کار درآمدش کم می شود و هم در خانه و خانواده و دوستان با مشکل مواجه می شود و….

گرچه این مثال کمی اغراق آمیز به نظر می رسد، اما این واقعیتی است که حتی اعمال و افعال کوچک ما در صورت تکرار می تواند غیر از تاثیر گذاری خود، آثار منفی زیادی برجای گذارد، گرچه مثال عکس این موضوع نیز صادق است و افعال و اعمال خوب می تواند اثر موجی مثبت بر جای گذارد.

۳ – موفقیت مایکروویوی به دست نمی آید!

اگر به اثر مرکب و اثر موجی معتقد شویم و بدانیم که موفقیت در سایه سخت کوشی، نظم و عادت های خوب به دست می آید، متوجه خواهیم شد که نباید در انتظار کسب نتایج آنی باشیم. تفکر مایکروویوی و فست فودی در مورد موفقیت هرگز وجود ندارد! ما باید برای همیشه این نوع تفکر و شیوه موفقیت بخت آزمایی را رها کنیم و بدانیم اگر هم داستانهایی مطرح می شود که یک فکر یک شبه میلیاردر شده یا در یک قرعه کشی برنده شده است، درباره سکه دیگر آن یعنی میلیونها نفری که در قرعه کشی ها شرکت کرده اند و بازنده شده اند، صحبتی نمی شود!

ما باید به این حقیقت و باور برسیم که موفقیت عمدتا از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضا نظم و ترتیب های سخت روزانه به دست می آیند. و اگر هم موفقیتی یک شبه به دست آید، عمدتا یک شبه هم از دست خواهد رفت و دوام و عمقی نخواهد داشت.

۴ – نیش پشه ها

انتخاب ها ریشه دستاوردهای ماست. ما در طول زندگی خود یا انتخاب هایی کرده ایم که به نتیجه ای رسیده ایم یا فکر می کنیم انتخابی نکرده ایم لیکن در واقع انتخاب کرده ایم که دریافت کننده منفعلی باشیم از هر چیزی که سر راه مان قرار گرفته است!

باید توجه کنیم که هر انتخاب یا عدم انتخاب ما در زندگی مان اثر فزاینده دارد و بزرگترین مسئله ما این نیست که از روی عمد انتخاب های بد می کنیم، بلکه موضوع اینجاست که ما در هنگام انتخاب، به آنها توجه نمی کنیم و در اکثر مواقع حتی از انتخاب کردن مسیرمان آگاه نیستیم!

خیلی اوقات نوع شخصیت، فرهنگ، تربیت، دوستان و محیط ما را به سمت انتخاب های اشتباهی که حتی متوجه نشده ایم چگونه شکل گرفته اند، هدایت می کند و این واقعیت است که باعث شده ما با مجموعه ای از انتخاب های احمقانه و بدون هیچ دلیل مشخصی خودمان را دچار عواقب ناخواسته مثل ورشکستگی، طلاق و… قرار می دهیم.

فیل ها هیچ موقع ما را گاز نمی گیرند! این پشه ها هستند که ما را نیش می زنند! پس به این واقعیت برسیم که چیزهای بسیار کوچک ممکن است تمام زندگی، حرفه و آبروی ما را از بین ببرند.

۵ – فرمول خوش شانسی

خورشید شانس همواره در آسمان می درخشد و هر کس باید بجای رفتن زیر سایه به آسمان نگاه کند و بگذارد پرتوی از شانس بر او بتابد.

ما اگر حداقل امکانات را داریم باید بدانیم خوش شانس هستیم و همواره در معرض شانس ها. فرمول شانس اینگونه است:

شانس= آمادگی + نگرش + فرصت + اقدام

و بر اساس این فرمول است که هر کسی در زندگی می تواند خوش شانس باشد.اگر آمادگی داشته باشیم یعنی بهبود مهارتها، آماده سازی مداوم خودمان، دانش، تخصص، ارتباطات پس گام اول خوش شانسی را داریم و می توانیم از امکانات بهره برداری کنیم. اگر ما نگرش صحیح داشته باشیم یعنی موقعیت ها را بسنجیم و شرایط را درک کنیم این گام دوم خوش شانسی ماست. اگر در هر زمان از فرصت ها استفاده کنیم و فرصتها را بشناسیم و بهره برداری کنیم و در زمان لازم اقدام نماییم این خود شانس و این ۴ گام است که همه ما را خوش شانس می کند!

۶ – اعتیاد به عادتهای خوب و بد

از نکات مهم در موفقیت پرورش عادات خوب و پیوستگی در انجام عادات خوب و ثبات قدم در انجام عادات خوب است. انسان موفق در واقع باید معتاد به موفقیت شود و این اعتیاد مثبت است که می تواند او را از دیگران متمایز کند.

مطالعات روانشناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد از هر چیزی که احساس می کنیم، فکر می کنیم و انجام می دهیم در نتیجه یک عادت یادگرفته شده است. عادت ها کمک می کنند ما بدون فکر کردن کارهای روزمره مان را چه خوب و چه بد انجام دهیم.

شاید خیلی از ما فکر می کنیم می توانیم یا توانسته ایم عادات بد خودمان را در کنترل خود در آوریم ولی اشتباه می کنیم! وقتی بررسی کنیم چقدر از وقت روزانه مان را به بطالت گذرانده ایم، تلویزیون دیده ایم، اخبار بدرد نخور شنیده ایم، نوشابه خورده ایم، کالری زیاد کرده ایم و ورزش نکرده ایم و… آن وقت متوجه می شویم چه عاداتی داریم که از آنها خبر نداریم!

باید بدانیم آرزوها، دلبستگی، علایق و حتی ظاهر ما مهم نیست، مهم این است که در طول ۲۴ ساعت و در طول ۷ روز هفته به چه سبکی زندگی می کنیم تا بفهمیم عادات خوب و بد ما چگونه است؟

ما همه اعتیاد به عادات مان داریم و این عادات خوب و بد تمام زندگی ما را فراگرفته اند.

برای دوری از عادات بد چند کار باید انجام دهیم. نقطه آغاز، شناخت عادات بد است اول باید بدانیم چه عاداتی بد است و ما را از اهداف و آرمانهای مان دور می کند. بعد از آن شناخت محرک هاست. باید درک کنیم که یک عادت بد در چه زمانی ایجاد می شود و در چه زمانی تحریک می شود. مرحله بعد، پاک سازی محرک هاست یعنی اصل محرکها و مشکلات را از زندگی و اعمال روزانه مان بزداییم. نوشابه نخریم؛روغن نخریم، تلویزیون مشاهده نکنیم، فیس بوک نرویم، شبکه های اجتماعی نرویم و… تا عادات بد مان کم شود. گرچه هرگز نمی توانیم تمام عادات بد را دفعتا و کلا از زندگی مان حذف کنیم! مرحله بعد این است که به جای محرک های بد، جانشین ها و عادات خوب را جایگزین کنیم و خلق کنیم مثلا اگر بعد از غذا باید چیز شیرین بخوریم به جای بستنی انجیر خشک بخوریم و…

سبک زندگی، محیط اطراف و زمان بندی زندگی ما باید بگونه ای باشد که عادات خوب بتوانند متبلور شوند . در کنار این موضوع می توانیم از همراه و ناظر تشویق کننده بهره بگیریم و حتی بعد از ترک عادات بد و ایجاد عادات خوب به خودمان جایزه بدهیم.

در این میان باید بدانیم که صبر و حوصله در این جایگزینی موضوعی حیاتی است و برای حذف عادتی مثلا ۲۰ ساله و ایجاد عادتی جدید نیاز به توانایی، همت و پشتکار و صبری مثال زدنی است.

۷ – تکانش

قانون اول نیوتن (اینرسی) می گوید اجسام ساکن تمایل به سکون دارند مگر این که نیرویی خارجی بر آنها اعمال شود و اجسام متحرک نیز تمایل به حرکت دارند. وقتی اثر مرکب، اثر موجی و تبدیل عادات بد به عادات خوب در زندگی ما آغاز شود، این نقطه حرکت است و شروع است. یعنی چرخ و فلک دستی با هر مشقتی راه افتاده است و تکانش ایجاد شده است!

با ایجاد تکانش ما دیگر جسم ساکن نیستیم و تمایل به حرکت داریم و فیزیک و طبیعت هم به ما کمک می کنند تا بیشتر و بیشتر حرکت کنیم و آسان تر و روان تر به هدف نزدیک شویم. برای شکستن اینرسی انرژی زیادی لازم است ولی وقتی به تکانش مناسب برسیم، دیگر شکست ناپذیر خواهیم شد و خیلی سخت متوقف می شویم.

۸ – ریتم زندگی و ثبات قدم

دانستیم که برای تغییر، ایجاد عادات و رفتار خوب و ایجاد تکانش لازم است، اما این تکانش باید با ریتم منظم و دائمی و ثبات قدم همراه باشد. حرکت های افراطی و تفریطی، موضع های عجله ای و جوگیر شدن و عدم ریتم مناسب موجب خواهد شد که ثبات قدم نداشته باشیم و تکانش ما با لرزه های فراوان و یا حتی سکون و سکوت مواجه شود…. واقعیت رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود اینجا نمودار می گردد و باید بدانیم هیچ چیز مثل عدم ثبات قدم و نداشتن ریتم مناسب در تغییر، نمی تواند تکانش را با مشکل مواجه کند! اگر قصد ورزش داریم یا می خواهیم در کلاس زبان شرکت کنیم این که بگوییم یک باره ۵ روز در هفته و روزی ۲ ساعت به کلاس می روم شاید کمتر از ۳ ماه بتواند دوام بیاورد ولی این که بگوییم هفته ای ۲ روز و روزی ۱ ساعت تمرین ورزش می کنیم شاید ۱۰ سال امکان تداوم داشته باشد!

۹ – ما انسانهای متاثر

حال که دانستیم اثر مرکب چیست و اثر موجی چه بر ما می آورد و عادات خوب و بد چگونه زندگی ما را ایجاد می کنند و ریتم زندگی چه تاثیری بر همه اینها دارد، لازم است این نکته را نیز بدانیم که برای تغییر و اصلاح و ایجاد اثر مرکب مثبت در زندگی مان باید از آنچه بر ما تاثیر می گذارند نیز آگاه باشیم. ورودی های ذهن ما – ارتباط ها – محیط سه عامل اساسی هستند که بر رفتار و عادات و رویه و ریتم زندگی مان اثر می گذارند.

ورودی های ذهنی آن چیزی است که مغز ما تغذیه می کند، اخبار و اطلاعات و دیتا و آن چه می شنویم و می خوانیم و حس می کنیم. ذهن ما عمدتا مثل یک لیوان خالی است و این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه آب یا معجونی را داخل آن بریزیم. گرچه خیلی از ورودی ها در اختیار ما نیست و ما بعضا در معرض هستیم! اما می توانیم تا جایی که می شود که کنترل ورودی ذهن و مغز مان را در دست بگیریم و به جای اخبار بیهوده و دیدن فیلم های زرد و شنیدن غیبت و ناله و افسردگی و یاس و… روزانه آن چیزی را به ذهن و مغزمان وارد کنیم که بیشتر مفید فایده برای مان باشد.

موضوع دوم ارتباطات است. افرادی که با آنها ارتباط داریم، گروه مرجع ما هستند و همین گروه مرجع است که ۹۵ درصد موفقیت یا شکست ما را تعیین می کند. ما به میانگین ۵ آدمی تبدیل می شویم که بیشتر وقت مان را با آنها می گذرانیم. پس باید به دقت این گروه دوستان و گروه مرجع و ارتباطاتمان را بررسی کنیم با بعضی قطع رابطه کنیم، با بعضی رابطه مان را محدود کنیم و با بعضی توسعه روابط داشته باشیم.

و موضوع سوم محیط است، تغییر محیط، چشم انداز را تغییر می دهد. محیط فیزیکی، محیط خانه، محیط کار و محیط اطراف ما باید بگونه ای باشد که مثبت و سازنده باشد و برای حمایت و پشتیبانی از اهداف ما آماده باشد.

۱۰ – اثر دیگران

از بهترین راه های دستیابی به اهداف این است که انرژی مان را در بخشش به دیگران متمرکز کنیم. اگر می خواهیم اعتماد به نفس خودمان بیشتر شود، سعی کنیم اعتماد به نفس اطرافیان مان را بالا ببریم. اگر حس امیدواری و مثبت اندیشی می خواهیم باید در شخص دیگری این ها را القا کنیم و اگر موفقیت برای خودمان می خواهیم برای دیگران هم بخواهیم.

این اثر دیگران است بر زندگی ما! از موجی کمک به دیگران و بخشیدن سخاوتمندانه وقت و انرژی مان به آنها این است که خودمان بزرگ ترین ذینفع این نوع دوستی خواهیم بود. و وقتی هم آموختیم یکی از تاثیرگذارترین بخشها بر زندگی هر کس اطرافیانش می باشد، لذا با بهبود وضع اطرافیان در واقع زندگی خودمان را به سمت خوبی تغییر داده ایم.

و اثر دیگران یعنی این که اگر دوستم کتاب ((اثر مرکب)) را خوانده است و از آن متاثر شده، آن را به من هدیه کند، من به دیگری هدیه کنم یا با نوشتن مطلبی درباره کتاب، دیگران را تشویق به خواندن آن کنم تا هم خودم لذت ببرم، هم جامعه و اطرافیانم هم موجی از لذت و تغییر مثبت را احساس کنند و همه با هم با اثر مرکب و ایجاد عادات خوب و ترک عادات بد و ایجاد تکانش همراه با ریتم مناسب و ثبات قدم، تک تک زندگی های بهتری تجربه کنیم و بالتبع جامعه ای بهتر را تجربه کنیم.

 

28 نظر

 1. خیلی عالی بود دوست عزیز ، واقعا لذت بردم و استفاده کردم، حتما این کتاب رو تهیه میکنم.

 2. سلام کتاب های زیادی دراین زمینه مطالعه کردم ولی این کتاب خیلی روان و متفاوت بود لذت بردم و حتما تهیه میکنم و به دیگران توصیه

 3. درود. خلاصه ای که نوشتید خیلی عالیه. من چند روز هست که در حال خواندن این کتابم و واقعا لذت بردم. مثالهای ساده و تاثیرگذاری داره و آنچه را که قبلا میدونستیم، با شیوه ی عالی در ذهنمون تکرار میکنه، به صورتی که دیگه از کنار اون نکات نمیتونیم بی خیال رد بشیم.

 4. من دارم این کتاب رو میخونم و واقعا لذت میبرم عالیه،حتما حتما بخونینش وبهش عمل کنید.

 5. من این کتاب رو خوندم و با عمل به توصیه های اون بخش زیادی از عادات نا مناسب رو اصلاح کردم . این کتاب واقعا ارزش مطالعه و عمل رو داره. مطمئن باشید بدون عمل به توصیه های این کتاب احتمال موفقیت شما کمتر سی درصد خواهد بود. از مترجم کتاب خانم افسانه درویشی هم بی نهایت سپاسگزارم.

 6. خیلی خوب جمع بندی کردید. دمتون گرم.

 7. اين كتاب كتاب بسيار خوبيه و خيلي كاربردي و در هر زمان و هر جا ميشود آنرا اجرايي كرد

 8. ممنون از مطالب انگیزشی زیبا تون. کتابو امشب به معرفی یکی از دوستان خریدم. و مطالب شما منو راقب کرد زودتر شروع به خوندنش کنم.ممنون

 9. سید محمد هاشمی

  کتاب عالی هست از هر نظر حتما پیشنهاد میکنم مطالعش کنید.
  و بعد از مطالعه این اثر عالی، کتاب مدیریت زمان برایان تریسی را پیشنهاد میکنم مطالعه کنید که مکمل کننده این کتاب هست، با عمل کردن به روش های این دو کتاب موفقیت تظمین شده است.

 10. با سلام و خسته نباشید خدمت شما…

  من کتاب های زیادی از دارن هاردی خوندم ولی با این کتابش خیلی آشنا نیستم، اگه ممکنه توضیحات بیشتری در مورد موضوع تکانش دارن هاردی بفرمائید می خواستم ببینم دقیقا در مورد چه مواردی توضیح دادن و اینه در مورد این موضوع ایا مقاله و یا سایتی رو می تونید بهم معرفی کنید که اطلاعات بیشتری کسب کنم.

  از مطالبی که توی سایتتون ارسال می کنید خیلی متشکرم .

  من تازه این سایت مرو پیدا کردم و مطمئننا می تونم اطلاعات خوب و با ارزشی رو از این سایت کسب کنم.

  با تشکر از شما منتظر ارسال های بعدی شما هستم

 11. با سلام و تشکر از معرفی این اثر خوب

 12. رامیییییییییییییییییییین

  باسلام
  من تازه با دارن هاردی اشنا شدم قبلا کتاب های انتونی رابینز رابرت کیوساکی ژوزف مرفی ناپلوئن هیل و…..خونده بودم
  واقعا کتاب اثر مرکبش فوق العاده هست
  هرچند ماایرانیا فقط میخونیم و کمتر استفاده میکنیم
  به امید خوندن کتاب اثرمرکب توسط تمام ایرانیا و عمل به توصیه ها نکته ها و راهکارهش
  باارزوی موفقیت برا تک تک شما عزیزان

 13. پریناز تقوی

  سلام ممنون از خلاصه ای که با ذکر نکات برجسته کتاب گذاشتید .خیلی تشویق شدم کتابو بخونم.و به دوستانم هم توصیه کردم.

 14. من قبل این کتاب کتاب صبح جادویی هال الرود رو خوندم….واقعا زندگیم متحول شد…این کتابم بهش سری بزنید و معرفیش کنید…هنوزم که هنوزه غرق لذتم از خوندنش

 15. بسیار مفید بود. ممنون

 16. ریحان بانو

  سلام این کتاب ظاهرا چاپ نمیشود اگر میشود نسخه چاپی یا اگر اصل را تهیه کردید برای من بفرستین ممنون بر شما بزرگوار

 17. سلام. کتاب اثر مرکب رو می تونید به رایگان از سایت کتابها دانلود کنید.
  http://www.ketabha.org

 18. با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر پمپ واکیومhttps://parsvacuumpumps.com/%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D8%A1-%D8%A2%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4-%DB%B2%DB%B5-%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%B9%D8%A8/

 19. خیلی عالی بود. حتما این کتاب رو تهیه میکنم و میخونمش.

 20. کتاب بی نظیری بود واقعا ممنونم از چکیده‌ی کامل شما

 21. نکات بسیار جالبی در مورد کتاب اثر مرکب ارائه کردید واقعا استفاده کردیم
  دوستان این کتاب را می تونند از اپلیکیشن کتابخوان کتابچین دانلود کنند.

 22. برعکس اکثر کتابهای حوزه مدیریت و موفقیت، این کتاب راهکارهای عملی داره و خیلی ساده میشه توی چند روز یه پیشرفت قابل ملاحظه توی زندگی دید. فوق العاده متن روانی داره و ترجمه های خوبی در ایران شده ازش.
  خرید اینترنتی کتاب دست دوم

 23. سلام
  جمع بندی خوبی کردین
  این کتاب واقعا فوقالعاده هست
  به دوستان نوصیه میکنم حتما کتابهای “فکر خود را عوض کنید تا زندگیتان عوض شود” اثر برابان تریسی و
  “آیین زندگی” اثر دیل کارنگی رو بخونند
  شخصیت و زندگی منو این دو کتاب عوض کرد
  موفق باشین

 24. سلام وقت خوش من نیز در حال مطالعه این کتابم و خیلی لذت می برم و اثر آن را در زندگیم می بینم.

 25. کسانی که وقت خوندن کامل کتاب رو ندارن کتاب صوتی خلاصه شدش تو برنامه کتابراه رو میتونن گوش کنن. کلا ۴۰ دقیقه طول میکشه و به نکات مهم کتاب مسلط میشین.

 26. من کتاب صوتی اثر مرکب رو به پیشنهاد یکی از دوستانم از اپلیکیشن خوانا خریداری کردم و واقعا عالی بود و محتوای خوبی داشت.
  این آدرس وب‌سایت خوانا:‌www.khanabooks.com

 27. سلام
  خیلی کتاب قشنگیه … من طلبه ام … گوشه گوشه کتاب یاد ایات و روایات میفتادم … و خصوصا روایات محاسبه نفس و همچنین برداشتن بارهای سبک (قلیل مدوم علیه خیر من کثیر ملول منه )
  ب قول مرحوم صفایی ابتدای راه خودسازی (و رشد و پیشرفت )با این ۳ نکته است:
  ۱-نظارت بر رفتارهای خود ۲- نظارت بر نیتها و انگیزه ها و… ۳- شروع از بارهای سبک
  که این میتونه در هر زمینه ای بکار گرفته بشه مثل مسایل مالی
  خیلی ممنون

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.